Stworzenie sklepu internetowego nie jest konieczne do uruchomienia sprzedaży w sieci – wielu przedsiębiorców korzysta z platform takich jak Allegro, Empik czy OLX. Korzystanie z cudzej witryny jest świetnym rozwiązaniem na początek, ponieważ jest zwyczajnie tańsze i zapewnia nam od samego początku potencjalnych klientów, jednak wraz ze wzrostem skali biznesu, sprzedaż na marketplace’ach staje się coraz mniej opłacalna. Z tego względu, o stworzenie sklepu internetowego zwracają się do nas przede wszystkim średniej wielkości firmy, które chcą obniżyć swoje koszty oraz lepiej skalować swój biznes. Jednym z pierwszych pytań które otrzymujemy jest oczywiście „ile kosztuje stworzenie sklepu internetowego?”, na które z zasady odpowiadamy krótko – to zależy.
Na przestrzeni tego artykułu postaramy się oszacować, ile pieniędzy trzeba wydać na dobry sklep internetowy i co wpływa na cenę jego realizacji.

Spis treści
Co wpływa na cenę stworzenia sklepu internetowego?
Czynników jest naprawdę wiele, jednak cena stworzenia e-commerce zależy przede wszystkim od:
- Wyboru technologii – dostępne są rozwiązania darmowe, takie jak Woocommerce, jak i płatne, np. Shopify;
- Ilości produktów – im więcej produktów chcesz dodać, tym więcej pracy trzeba poświęcić na pisanie ich opisów, wklejanie zdjęć i dodawanie wymiarów do wysyłek. Nawet jeśli dysponujesz plikiem produktowym z hurtowni, dodanie większej ilości produktów będzie co do zasady droższe;
- Oczekiwań co do wyglądu – gotowe szablony są o wiele tańsze od tych, które projektuje się na zamówienie klienta;
- Jakości opisów produktów – w zależności od strategii promocji sklepu, opisy produktów i kategorii mogą być pisane na zamówienie lub importowane, na przykład ze strony internetowej hurtowni;
- Rodzaju sprzedawanych produktów – sklep internetowy sprzedający trudne do opisania, wielowariantowe produkty będzie droższy, ponieważ na etapie tworzenia strony, Twoja agencja SEO będzie musiała poświęcić więcej czasu na konfigurację wszystkich atrybutów.
Czy da się stworzyć sklep internetowy za 1000 złotych?
Oczywiście że tak, jednak nie należy spodziewać się po nim wiele. Za 1000 złotych można stworzyć tzw. sklep jednoproduktowy, który dobrze sprawdzi się jako narzędzie do sprzedaży e-booka, biletów na wydarzenie lub wyjątkowego produktu promowanego na przykład na TikToku.
Stworzenie sklepu internetowego z dużą ilością produktów za 1000 złotych nie będzie jednak rozsądne – nawet jeśli znajdziesz freelancera który się tego podejmie, najprawdopodobniej otrzymasz pracę, z której nie będziesz zadowolony.

Ile kosztuje stworzenie sklepu internetowego w 2025 roku?
Na wstępie zaznaczmy – kwoty, jakie podajemy w tej części artykułu stanowią średnią ze stawek, które proponują freelancerzy oraz agencje, na przykład na grupach na Facebooku. Nie wykluczamy jednak, że uda Ci się znaleźć o wiele tańszą lub o wiele droższą ofertę.
Sklep internetowy na gotowym szablonie, z około 200 produktami importowanymi z pliku produktowego
To w zasadzie najczęstsza specyfikacja sklepu, który zamawiają polscy przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę koszty narzędzi do integracji witryny z hurtownią, niewielki koszt pracy oraz powtarzalność całego procesu, stworzenie sklepu internetowego z 200 produktami to koszt od 2500 do 3500 złotych netto jeśli zdecydujesz się na wybór Woocommerce i około 2000-3000 złotych netto jeśli wybierzesz Shopify. Cena może wzrosnąć, jeśli zdecydujesz się na wdrożenie dodatkowych funkcjonalności, takich jak pop upy remarketingowe lub rozbudowane opisy kategorii.
Sklep internetowy na gotowym szablonie, z około 50 produktami dodawanymi ręcznie
Na sklepy z produktami dodawanymi ręcznie decydują się firmy, które samodzielnie je wytwarzają – mogą to być np. producenci rękodzieła. W takim przypadku, drastycznie rośnie koszt pracy przy wprowadzaniu asortymentu, ponieważ nie ma możliwości skopiowania wymiarów, opisów, zdjęć czy nazw. Można zatem bezpiecznie przyjąć, że przygotowanie takiego sklepu wiąże się z wydatkiem od 4000 złotych do nawet 7000 tysięcy złotych, niezależnie od wyboru technologii.
Pamiętaj, że możesz obniżyć koszt pracy przy tworzeniu sklepu e-commerce, jeśli przygotujesz dobrej jakości zdjęcia swoich produktów. Zachęcamy również naszych klientów, aby wynotowali nam najważniejsze cechy sprzedawanych przez siebie towarów. Dzięki temu, budowa sklepu trwa szybciej i jest tańsza.

Sklep internetowy na szablonie tworzonym od podstaw, z 200 produktami dodawanymi ręcznie
Takie projekty są dla nas najciekawsze, ale i niestety najdroższe dla klienta. Przygotowanie rozbudowanego sklepu internetowego, który wymaga stworzenia całej jego szaty graficznej, dodania setek produktów oraz ich wariantów to zadanie, które może rozciągnąć się na kilku tygodni i zwykle wymaga udziału kilku osób. W skrajnych przypadkach, przygotowanie dużego sklepu internetowego może kosztować 20000, a nawet 30000 tysięcy złotych. Takie projekty są zwykle wyceniane indywidualnie, a honorarium agencji jest negocjowalne.
Czy warto oszczędzać na stworzeniu sklepu internetowego?
Większość pracowników agencji SEO powie Ci, że nie. Tworzenie stron internetowych na zamówienie jest kosztownym procesem wymagającym wiedzy i czasu, zatem jeśli ktoś składa Ci ofertę znacznie poniżej cen rynkowych, należy zastanowić się, skąd się to bierze. Zazwyczaj, tanie sklepy internetowe tworzone są przez osoby bez doświadczenia i umiejętności, w sposób niedokładny i niepoprawny lub ich późniejsze utrzymanie jest drogie.
Naszym zdaniem, zamawianie sklepu internetowego poniżej stawek rynkowych jest błędem, ponieważ zazwyczaj, rodzi to konieczność zlecania późniejszych poprawek lub utrudnia pozycjonowanie strony. W tym przypadku, przysłowie „chytry dwa razy traci” spełnia się jak nigdzie indziej.

Jak obniżyć cenę sklepu internetowego?
Są jednak rozsądne sposoby na obniżenie kosztu realizacji sklepu – możesz samodzielnie zająć się dodawaniem produktów lub pisać do nich opisy. To samo tyczy się kategorii – ich zaprojektowanie i opisanie pozwoli Ci zaoszczędzić kilkaset złotych, ponieważ nie będzie musiał robić tego specjalista do spraw SEO. Pamiętaj jednak, że wykonując te działania samodzielnie, musisz liczyć się z możliwością uzyskania gorszych wyników jeśli chodzi o pozycjonowanie.
Rozwiązaniem jest również zmniejszenie ilości produktów i kategorii. Zgodnie z zasadą pareto, 20% asortymentu generuje około 80% przychodów. Jeśli wiesz, które produkty generują najlepszą sprzedaż, warto zdecydować się na ich dodanie w pierwszej kolejności. Pozostałe towary możesz dodać później, dzięki czemu rozłożysz koszty w czasie.
Ile kosztuje utrzymanie sklepu internetowego?
To kolejne pytanie, na które można udzielić wielu odpowiedzi. Koszty obsługi sklepu internetowego będą się przecież znacząco różnić w zależności od wielkości Twojej firmy, ilości sprzedawanych produktów, ilości zamówień, używanych wtyczek do WordPressa lub abonamentu Shopify a nawet od średniej wartości koszyka zakupowego.

W zdecydowanej większości przypadków, wyłączając koszty kampanii Google Ads, obsługi mediów społecznościowych, pozycjonowania i prowizji operatora płatności, nasi klienci wydają na utrzymanie swoich sklepów internetowych od 60 do 200 złotych miesięcznie. Aby jednak sklep zarabiał, trzeba pamiętać o nakładach na reklamę, które co do zasady, wynoszą nie mniej niż 1,5 tysiąca miesięcznie.
W praktyce zatem, stworzenie sklepu internetowego na zamówienie zaczyna się opłacać, gdy miesięczny przychód ze sprzedaży przekracza około 20 tysięcy złotych miesięcznie. Dla początkujących przedsiębiorców może to być nierealna wartość, jednak szybko okazuje się, że uzyskanie takich przychodów jest bardzo proste. Kluczem jest dobra reklama i wysoka jakość obsługi klienta!
Czy sklep internetowy na zamówienie to dobra inwestycja?
Naszym zdaniem, tak. 80% otwieranych przez nas sklepów internetowych zwraca się już w ciągu pierwszych trzech miesiącach od założenia. Nie warto jednak od razu rezygnować ze sprzedaży na Allegro lub innych marketplace’ach – najlepsze efekty występują, gdy prowadzisz swoją działalność w kilku miejscach, dywersyfikując tym samym swoje przychody.
Planujesz założyć swój sklep internetowy? Wybierz firmę, która przeprowadzi Cię przez cały proces od początku do końca. Szkoda pieniędzy i czasu na półśrodki – Advicomp to najlepszy partner biznesowy dla Twojego e-commerce!